Makyaj Nasıl Yapılır

Makyaj Nasıl Yapılır
Makyaj Nasıl Yapılır

Makyaj Nasıl yapılır

Öncelikle makyaj yapmak demek göze farı sür, bir allık bir de ruj demek değildir. Yüz Şekillerine göre makyaj yapmak, Göz Yapısına Göre makyaj yapmak ve yüzdeki kusurları kaybedecek şekilde makyaj yapmak ve fotoğraflarda güzel çıkmasına sağlamak için fotojenik makyaj yapmak demektir.

Makyaj Nasıl Yapılır çok önemli bir soru aslında. Makyaj yapmak marifet ve birazda bilgi ister. Tabi her makyaj yapan profesyonel anlamda yapacak diye bir şey yok ama genel olarak bazı şeyleri bilmesi onun daha güzel makyaj yapacağı anlamına gelir.

Antialerjik özelliklere sahip Profesyonel makyaj malzemeleri ile ile yapılan makyaj da her zaman daha sorunsuz sonuçlar alınır. Makyaj yapan kişinin tarzına ve kullanım amacına göre değişir. Yani makyaj aslında kişinin tarzını yansıtır dış dünyaya. Kullanım amacından kasıt ise gece mi gündüz mü yoksa gelin makyajı mı olacağıdır. Hepsinde kullanılacak olan tonlar ışığın yansımasına göre değişeceğinden çok dikkatle seçilmelidir. Ayrıca kişinin yüz, göz ve cilt yapısı da işin içine girer ki buna da profesyonel makyaj denir.

Size bu sayfada şu konulara açıklık getireceğim.

Makyaj Dersleri
Makyaj Dersleri

1-Makyaj Nasıl yapılır

2-Göz makyajı Nasıl Yapılır

3-Eyeliner Nasıl çekilir

4-Rimel Nasıl Sürülür, Rimeller

5-Allık Nasıl Sürülür, Allık Seçimi

6- Göz Farı Nasıl Sürülür

7-Ruj Nasıl Sürülür, Ruj Çeşitleri

8-Fondöten Seçimi

9-Pudra

10- Porselen Makyaj

11- Nemlendiriciler

1-Makyaj Nasıl yapılır

Küçük gözlerde Makyaj Nasıl Yapılır

Makyaj Nasıl Yapılır
Makyaj Nasıl Yapılır

Bir koyu, bir de açık renk far seçin.
Üst göz kapağınızın tamamına açık renk farı kullanın
Koyu renk bir kalemle kirpik diplerine çizgi çekerek göz çevrenizi belirleyin. Çizgiyi dışa doğru dağıtın.
Koyu renk farı gözün dışına doğru, göz çukurunun üzerine doğru sürün. Dışa doğru hafifçe dağıtın.
Gözünüzün iç kenarına beyaz renk far sürün. Açık ve koyu farlar arasındaki renk farkının sınır oluşturmaması için renkleri birbirine iyice fırça yardımıyla dağıtın.
Kirpiklerinizi kıvırın ve iki kat rimel uygulayın.

Ayrık gözlerde Makyaj Nasıl Yapılır

Yumuşak tonda kestane rengi bir far ile koyu renk bir diğer ikinci far seçin.
Kestane rengi farı burnunuz ile gözünüz arasındaki bölgeye uygulayın. Farın leke gibi durmasını açısından rengi iyice dağıtarak gölge havası katın.
Koyu renk farı göz kapağınızın hareketli kısmına sürün.
Aynı farla, gözün dış kenarını, dışarı taşarak yuvarlayın.
Koyu renk kalemle göz kapağınızın üstüne ve gözün iç kısmına çizgi çekin.
Sadece üst kirpiklerinize iki kat rimel kullanın.

Düşük gözlerde Makyaj Nasıl Yapılır

Birbirini tamamlayan renklerde üç far seçin. Renklerden biri açık, biri orta, biri ise koyu tonlarda olması gerekir. Tek ambalajda satılan üçlü göz farları uygun bir seçenek oluşturabilir sizin için.
Koyu renk farla, alt kirpiklerinizin ortasından başlayıp dışarı doğru bir çizgi çekin. Çizginin ucunu göz kenarınızın dışında hafifçe yukarı doğru kaldırın.
Aynı işlemi üst kirpikleriniz boyunca da uygulayın ve iki çizgiyi birleştirin.
Sünger uçlu bir aplikatör veya yatay kıllı bir fırça yardımıyla çizgileri dağıtarak hafifleştirin.
Açık renk farı üst göz kapağınızın tamamına sürebilirsiniz.
Orta koyuluktaki farı göz çukuruna muz formunda uygulayın.
Yine orta koyuluktaki farla gözün dış kenarına gölge yapın.
Kirpiklerinizi kıvırın ve iki kat rimel sürün.

Yuvarlak gözlerde Makyaj Nasıl Yapılır

Bir koyu, bir açık tonda iki far rengi seçin. Renkler birbirleriyle uyumlu olmasına dikkat edin.
Açık renk farı göz kapağınızın tamamına uygulayabilirsiniz.
Koyu renk farı göz kapağınızın sadece hareketli kısmına sürün. Göze daha uzun bir form kazandırmak için renkleri uygularken gözün dışına ve yukarıya doğru olmasına çalışın.
Göz kapağınıza, kirpiklerin hemen dibinden, boylu boyunca kalem çekin. Çizgiyi göz kenarından dışarı doğru taşırın.
Kirpiklerinizi kıvırın ve iki kat rimel sürün.

Göz Makyajı
Göz Makyajı

2-Göz makyajı Nasıl Yapılır

a-     Tek renk sür geç , eyeliner ve bol Rimel uygula. Allık tonunu kendi ten rengine uygun tonda sür ve kırmızı ruj kombinesi her dönem geçerli olmakla birlikte bu senenin de modasıdır. Dizilerde göreceğiniz gibi son dönemlerin tarz makyajlarındandır.

b-     Bir renk belirle örneğin gold kahve altın sarısına yakın bir renktir. Bunu göz kapağına sür ve siyah farı göz kapağının sonundan itibaren gözün ortasına gelecek şekilde V çizerek sür. Daha sonra yumuşak uçlu bir fırça ile dağıt. Allık ve rujla tamamla.

c-     Göz kapağını aydınlat ve göz çukurunu siyah bir far ile ters C şeklinde sür sonra yine bir fırça yardımıyla kaşına doğru dağıt ve göz kapağına açık renk bir far kulan. Yalnız bu yöntemi uygulamanız için göz kapağınızın geniş olması gerekir.

3-Eyeliner Nasıl çekilir

eyeliner
eyeliner

Eyeliner çekmek için fırçanızın kaliteli ve profesyonel olması lazım. Yatay fırçaları göz çizginiz hizasında sonuna kadar çekin ve sadece bir fırça boyu yukarı bir tik atın. Bu arada eyeliner ın jel eyeliner olmasına da özen gösterin. Eğer ben eyeliner çekmeyi çok seviyorum ve sürekli makyajımda olsun istiyorsanız bunları alın çünkü maliyetleri yüksektir.

Eyeliner Fırçası
Eyeliner Fırçası

4-Rimel Nasıl Sürülür, Rimeller

Kryolan Rimeller
Kryolan Rimeller

Rimel de çeşitlerine göre sürülür. Örneğin smokey eyes, dumanlı göz makyajı yapacaksanız Rimelinizde buna uygun olmalıdır. Bu Rimeller yukarı doğru ve kirpikleri birbirine yapıştırılacak şekilde sürülmelidir. Eğer normal bir eyeliner kullanıyorsanız da ilk katı yukarı doğru ikinci katı yana doğru sürülmelidir.

Üst kirpiklerinizi önce üstten sonra alttan rimel ile boyamaya başlayın.Sonra da yanlara doğru volumlu bir şekilde sürün ve bunu birkaç defa tekrarlayın.Rimel rengi olarak ise saçınızın bir ton koyusunu kullanın.Özel gece makyajı için ise kahvrengi ve lacivert rimel seçerseniz daha güzel olur.

Bu arada dip not Rimel kuruduysa ya da bittiyse birkaç fıs saç spreyi kullanarak kaşlarınızı Beren Saat gibi yukarı doğru kaldırabilirsiniz.

Rimeller
Rimeller

5-Allık Nasıl Sürülür, Allık Seçimi

Allık Nasıl Sürülür
Allık Nasıl Sürülür

Allık sürme işlemi yüz şekline göre değişir.Basit bir işlem gibi görülse de titizlikle yapılması gerekir.Yüz şekillerine göre sürme işlemi şu şekilde olmalıdır.

Yuvarlak Yüz

Hatlarınızın ince ve uzun görünmesi için allığı yanaklarınızın tam üstüne uygulayın. Fırçayla ‘C’ harfi çiziyor gibi yapın. Allığı saç diplerinize doğru uzatmayı da ihmal etmeyin. Çenenize de hafifçe allık sürebilirsiniz.

Uzun Yüz
Allığı sadece yanaklarınızın üzerine uygulayın. Böylece yüzünüzün uzunluğunu dengelersiniz. Ancak yüzünüzdeki makyaj keskin olmamalı. Bu yüzden allığı yumuşak hareketlerle dağıtmayı deneyin.

Oval

Oval yüzlerde alın çeneden daha geniştir. Ayrıca elmacık kemikleri daha baskın ve çene ovaldir. Bu tip yüze sahipseniz, allığı kemiklerinize ve şakaklarınıza uygulayın. Böylece, elmacık kemikleriniz çok belirgin hale gelecektir.

Üçgen ya da kalp

Allığınızı V şeklinde elmacık kemiklerinizden şakaklarınıza doğru sürün. Kaş altından yüzünüzün ortasına doğru hafifçe allık sürerseniz, geniş olan alnınız yüzünüzün diğer kısımlarıyla dengelenir.

Köşeli

Köşeli yüzlerde, kareli yüzlerdekine benzer sert ve açılı bir ifade vardır. Yüze daha derin ve yumuşak bir ifade vermek için kemikli bölümlerin geri plana çekilmesi gerekir. Allık, elmacık kemiği üzerine yuvarlak olarak sürülür.

7-Ruj Nasıl Sürülür, Ruj Çeşitleri

Rujlar
Rujlar

Ruj, Dudağınıza renk vermesi için kullanılan ve içinde organik, inorganik pigmentler, hayvansal ve bitkisel yağlar, balmumu, nemlendirici ve yumuşatıcı maddeler içeren bir kozmetik ürünüdür. Çeşitli renklerde ve formlarda olabilir, ışıltılı, simli olabilir. Makyaj ürünlerinin en çok tercih edilen ürünüdür. Ben Profesyonel bir Makyöz olarak palet formunda olan fırça ile sürülen rujlar tercih ediyorum. Sizler günlük kullanım için pratik ve daha kullanışlı olan Stick formda olan rujları tercih edebilirsiniz.

kırmızı ruj renkleri
kırmızı ruj renkleri
pembe rujlar
pembe rujlar
Dudak rengi ruj
Dudak rengi ruj
parlatıcılar
parlatıcılar

8-Fondöten Seçimi

Fondöten Kullanımı
Fondöten Kullanımı

Makyajda Fondöten Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

 

Fondöten, yüzünüze pürüzsüzlük sağlar ve onu makyaja hazırlar. Düzgün görünümlü bir ten ve makyajda başarılı bir sonuç için fondöten seçimi çok önem taşır. Kullandığınız fondötenin yapısı ve rengi cildinizin tipine ve rengine uygun olmalı; cilt renginizden daha açık bir fondöten rengi seçmek daha doğru olur. Fondötenin her zaman temiz ve nemlendirilmiş cilde uygulanması gerekir.

Uygulama:

1 Fondöten için ideal renk, doğal cilt tonunuzun 1- 1,5 ton açığıdır. Bu tonu yakalamak için en iyi yöntem alacağınız fondöteni çenenizde denemenizdir. Teninizle hiç bir ton farkı oluşturmuyorsa doğru rengi buldunuz demektir. Karar vermeden önce bir kez de gün ışığında kontrol etmeyi unutmayın.

2- Kompakt fondöten dışında tüm fondötenleri sürerken parmak uçlarınızı kullanın. Elin ısısı fondötenin akıcılığını artırdığı için hem cilde yedirmek daha kolay olur hem de dayanıklılığı artar. En önemlisi daha doğal bir görünüm sağlar. Uygulamadan önce fondöteni avucunuza alıp ısıtın. Yüzünüzün ortasından başlayıp kenarlara doğru uygulayın.

Fondöten Çeşitleri
Fondöten Çeşitleri

3- Profesyonel bir sonuç istiyorsanız, nemli bir sünger ile yüzün dışına doğru fondötenin üzerinden geçin. Hafif, belirsiz bir makyaj için sünger, daha etkili ve kapatıcı bir makyaj için ellerinizi kullanın.

4- Cildinize parmaklarınızla basınç uygulayarak ortadan kenarlara doğru tüm yüzünüze yayın. Boyun ve kulaklara doğru rengi iyice yedirin.

5 Fondöteninizin yüzünüzde bir maske gibi durmasını önlemek için alnınıza, burnunuza, yanaklarınıza ve çenenize benek benek sürün. Az miktar ile başlayın, gerekirse ilave edersiniz. Çok fazla miktar, sürülmeyi zorlaştıracağı gibi maske etkisi de yaratır.

6 Fondöteniniz fazla olduysa, evdeyseniz küçük bir süngeri suyla nemlendirin, üzerine bir parça nemlendirici krem dökün ve yüzünüzde bastırmadan dolaştırın. Evden çıktıktan sonra fark ettiyseniz, en yakın tuvalete gidin, ellerinizi ıslatıp yüzünüze hafif hafif vurarak teninizi nemlendirin ve bir kağıt mendili yüzünüze koyup fondöten fazlasını alması için bir kaç dakika bekleyin.

7- Diğer uygulamalara geçmeden önce fondötenin cildinize iyice oturması için bir süre bekleyin.

8- Yüzde renk bütünlüğü sağlamak için göz kapaklarınızın üzerine ve gözün alt kısmına da ( kirpiklere değmeden ) sürün.

9-Pudra

Makyaj da Pudra Kullanımı nasıl olmalıdır?

1- Toz pudra kullanıyorsanız uygulama için pudra ponponu tercih edin. ( Ponpon yoksa bir pamuk pedin arasını açıp biraz toz pudra koyarak geçici bir ponpon yapabilirsiniz. ) Ama eğer fırça kullanacaksanız; fırçanızı pudraladıktan sonra, yüzünüze sürmeden önce, fazlasını almak için mutlaka üfleyin. Aksi halde unlanmış bir görünüme bürünürsünüz …….devamı

2- Pudrayı hafif vuruşlarla, tüm yüzünüze uygulayın. Daha sonra, büyük bir fırçayla fazlalıkları alın.

3- Kompakt pudra için fırça kullanmak en uygunudur. Pudrayı uygularken fırçayı yüzünüzde hızlı hareketlerle sağdan sola ve yukarıdan aşağıya dolaştırın. Böylece pudra yüzünüze eşit olarak dağılacaktır.

4- Pudranız Toz pudra ise, içine bir miktar sedefi pudra ekleyerek daha aydınlık bir ten yaratabilirsiniz.

pudra kullanımı
pudra kullanımı

Pudra Çeşitleri ve Uygulama Yöntemleri

Pudra, en çok kullanılan makyaj ürünlerinden birisidir. Makyaj çantanızın en önemli malzemelerinden biridir. Pudra, yüzünüzdeki parıldamayı azaltmak ve çok yağlı olan bölgeyi kapatmak için kullanılır. Cildinize mat bir görünüm verir.

Pudra Çeşitleri

İki çeşit pudra vardır:
Toz Pudra Toz pudra, daha ince yapıda olup profesyonel makyöz lerin vazgeçilmezidir. Bu pudra çeşidi, cildinize pürüzsüzlük ve matlık katarken sıkıştırılmış pudradan daha kalıcıdır.
Sıkıştırılmış Pudra Sıkıştırılmış pudra, yoğun basınç altında sıkıştırılmış pudradır. Pudranın daha uzun süre birbirine sıkışması için formülüne genelde yağlar eklenir ama bu da pudranın yüzünüzde çizgi olmasına neden olabilir.

Bazı Önemli Öneriler :
Yüzünüze çok fazla pudra uygulamayın. Özel pudralı kağıtlar ile yüzünüzdeki fazla yağı almanız yoğun pudradan çok daha iyi olacaktır.

Yüzünüzdeki pudra fazlalığını almak isterseniz, fırçanız yardımıyla aşağıya doğru vuruşlarla fazlalığı alın. Bu, yüzünüzde fazlalığın kalmasını engelleyecektir. Özellikle çok rahat göremediğiniz yüzünüzün kenarlarına ve çene kısmına daha özen gösterin.
Fırça süngere nazaran daha az miktarda pudra uygulamanızı sağlar.
Fırçanızı pudranıza batırın ve hafif vuruşlarla toz pudranın fazlalığını alın. Daha sonra yüzünüze uygulayın.
Yüz tüylerinizin uzadığı tarafa doğru pudranızı uygularsanız çok daha iyi sonuç alırsınız.

Cilt tipinize göre kullanmanız gereken pudra tipi de değişmektedir. Örneğin normalden yağlıya dönük bir cilde sahipseniz şeffaf toz pudra kullanmalısınız. Kuru bir cilde sahipseniz sıkıştırılmış pudra nem sağlayacağı için daha iyi bir seçim olacaktır.

10- Porselen Makyaj

Porselen Makyajı
Porselen Makyajı

Porselen Makyaj Nedir,Porselen Makyaj Nasıl Yapılır,Porselen Makyaj Zararlı mıdır,Porselen Makyaj yüzde kalıp gibi durur mu? Bunların hepsinin cevaplarını daha doğrusu Porselen Makyaj ile ilgili her şeyi burada bulacaksınız.

Porselen Makyaj aslında bir makyöz tarafından yapılan profesyonel makyajdan farklı olarak bir şey değildir.Kullanılan makyaj malzemeleri aynıdır.Farklı olarak sadece Porselen makyaj pudrası diye bilinen Taş pudradır.Sulandırılarak yüze adapte edilir,göz farları ise ıslak olarak kullanılır.Yüzde doğal durmamakla birlikte mat bir görüntü verir.Yüzünde herhangi bir kaza izi, ya da çok  büyük doğum lekeleri,yanık izleri bulunan kişilere yapılır.Şarkıcı İzel bunun için çok iyi bir örnektir.Kendisi ekrana çıkmadan önce porselen makyaj yaptırır.Yalnız porselen makyaj ekranda iyi görünmekle beraber yakından çok mat görünür ve anlaşılır.

Eğer siz porselen makyajı tercih ediyorsanız bu yazıdan sonra karar verir.

11- Nemlendiriciler

nemlendiriciler
nemlendiriciler

Makyaj öncesi mutlaka nemlendirici kullanmak gerekir. Bu yüzden detaylı bir şekilde anlatmak istedim.

Nemlendiriciler cildimizi yumuşatır ve nemlendirirler ve kuruluk, pullanma, ince çizgiler, kırışıklıklar ve makyaj öncesi ve sonrası, güneş öncesi , sonrası günlük yaşantımızda muhakkak kullanılması gerekli
Nemlendiriciler nasıl etkili olurlar?
Nemlendiricilerin cildimizde başlıca 2 temel etkisi vardır:

1-Oklusif ( kapatıcı ): Derinin yüzeyini bir yağ tabakası şeklinde kaplar ve de su kaybını engeller, böylece stratum korneumun nem oranı artar.

2-Nemlendirme: Stratum korneum içinde su tutma kapasitesi olan yapıları oluşturur.

Bazı nemlendiriciler her iki etkiye de sahiptirler.


Nemlendiriciler
Nemlendiriciler

Kapatıcı ( oklusif ) tip nemlendiriciler
Kapatıcı ( oklusif ) nemlendiriciler insan dışı kaynaklı yağlar içerirler; ya saftırlar yâda belli oranlarda su ile karıştırılmışlardır. Birçok çeşidi vardır; tüm hastalar için tek bir uygun nemlendirici yoktur. En uygun olan nemlendirici ancak deneyerek bulunur. Banyo yağları, deri üzerinde ince bir yağ tabakası oluştururlar. Losyonlar yağlardan daha oklusiftir. En uygun olarak, suyu deride tutmak amacıyla banyo sonrası uygulanırlar ve ayrıca gerektiğinde kullanılabilirler. Kremler ise daha fazla kapatıcıdırlar. Dimeticon içeren kalın bariyer kremleri, özellikle el egzamalarında çok faydalıdır. Merhemler de çok kapatıcıdırlar ve eşit miktarda sıvı, katı parafin veya vazelin gibi saf yağlar içerirler. Oklusif nemlendiricilerin hangi çeşidinin kullanılacağı uygulanacağı, vücut alanına, ev kuruluğunun derecesine göre değişir. Losyonlar saçlı deride, diğer kıllı alanlarda ve yüz, gövde, kollar ve bacaklardaki hafif kuruluklarda kullanılır. Kremler daha fazla nem ihtiyacı olduğunda kullanılır. Merhemler oldukça kuru, kalın ve pullu derilerde uygulanır; fakat aşırı yağlı yapısı nedeniyle rahatsız edici olabilirler. Sulu akışkan kremler, birçok hastanın memnun kaldıkları orta derecede nemlendiricilerdir. Çünkü yağsızdır, ucuzdur ve reçetesiz satılır. Bu kremler ter ile karışırlar ve yıkandıklarında çıkarlar. Kişinin ihtiyaçlarına göre bu kremlerin daha fazla parafin bulunduranları kullanılabilir.

Nemlendiriciler ne kadar sıklıkta kullanılmalıdır?
Derinin kuruluğuna göre uygulama sıklığı da değişir. Aşırı kuru ciltler 3-4 saatte bir uygulama gerektirirken, daha az kuru ciltler için ise sadece geceleri kullanılan bir hafif nemlendirici yeterlidir.

Humektan dediğimiz nemlendiriciler
Humektanlar stratum korneuma su ekleyen ajanlardır ve aşağıdaki maddeleri içerirler:

Gliserin
Üre
Alfa hidroksi asitler (l aktik asit veya glikolik asit ): Yüksek konsantrasyonlarda derinin üst tabakası olan stratum korneumu soyucu özellikleri vardır, bu nedenle peeling ajanı olarak bilinirler.

Üre ve laktik asit preperatları, deri bütünlüğü bozulduğunda uygulanırlarsa yanma hissi yaratabilirler. Humektanlar ihtiyosis ( kalıtsal veya edinsel pullu deri tablosu ) denen cilt hastalığının tedavisinde önemli yer tutarlar.

Bunlar benim mesleki tecrübelerimle kazandıklarım , işinize yarıyacağına eminim.

Saygılarımla

Makyöz Nurgül Kolukırık

 

Bir cevap yazın