Makyaj

Genç bir görünüm için makyaj tüyoları Yaş ilerledikçe daha bilinçli ve dikkatli olmalıyız. Yoksa küçük hatalar bile yüzümüzün çizgilerini, yaşımızın ipuçlarını ele verir.

Her kadın güzelliği ile nefes kesmek ister. Makyaj, güzelliğin en önemli tamamlayıcısıdır.  Öne çıkmasını istediğiniz bölgeleri vurgulamak veya tam tersi saklamak için en ideal yöntemdir. Makyaj Sadece yaptığımız makyaja biraz dikkat etmek bile, daha genç görünmenizi sağlayacaktır.  Özellikle sadeleştirilen soft makyajın genç görünümde etkisi yadsınamaz.

Göz çevresine fondöten asla sürmeyin

Makyaj yapmaya başlamadan önce İşe ilk olarak cildimizi kapatarak başlayalım. Çok kalın dokulu pudra ve fondöten kullanmayın ki, çizilerin arasında birikmesin. Göz çevresine fondöten sürme hatasına sakın düşmeyin. Çünkü bütün kazayağı çizgileri ortaya çıkarır. Makyaj yaparken Daha ince dokulu olduğu için tercihiniz göz çevresinde concealer’dan (kapatıcı) yana olsun. Fakat cilt makyajından önce mutlaka günlük nemlendiricinizi uygulayın.  Kuru ve nemsiz bir cilt, bizi her zaman olduğumuzdan daha yaşlı gösterir.

Göz Makyajı

Kalın kaşlar yüzü daha ince ve genç gösterir.

Yüz ifademizde kaşların önemi o kadar önemlidir ki, kaşlarda ufak bir değişiklik bile yüz ifadenizin değişmesine yol açar. Çok ince kaşlar genelde yüze olgun bir ifade verir. Kaşlarınızı kalınlaştırmak gözünüzün ön plana çıkmasına neden olacaktır.  Güçlü kaşlar yüzü her zaman daha ince gösterir. Kaşınızın üst hattını yumuşak uçlu kaş kalemleriyle belirginleştirin. Ardından kaş fırçasıyla tarayarak kalemin dağılmasını sağlayın, görünümü doğallaştırın. Eğer kaş fırçanız yoksa eski bir diş fırçasını kullanabilirsiniz. Ben açıkçası diş fırçası ile çok daha iyi sonuçlar alıyorum. Bu arada yüzünüz yuvarlak ise yuvarlak kaşlardan özellikle kaçınmalısınız.Kaş altına mutlaka açık renk far sürün.

Daha aydınlık ve etkileyici bakışlar için kaş ve göz arasındaki mesafeyi açmak gerekir.

Makyaj yaparken bunun içinde en doğru yol, kaş altına açık renk far sürmektir. Çok koyu ve renkli farlar kullanmayın. Yumuşak tonlu renkler seçin. Fildişi, sütlü kahve, açık dore tonlu farlar tercihleriniz olsun. Soğuk tonlardan kaçının.  Makyajda Bu renkler gözünüzün altına yorgunluk izleri katar. Mesela mor, mavi ve gri tonları soğuk renklerdir.  Kahverengi ve tonları göz makyajı için en ideal renklerdir çünkü gözdeki yorgunluğu, şişliği, kızarıklıkları kamufle eder.

Kaş altına ve göz kapağının tamamına pastel renkler kullanın.

Kahverengi bir farı kirpik diplerinize sürüp dağıtın bu hem kirpiklere hacim kazandırır hem de gözlerini vurgulanmasını sağlar. Makyaj yaparken Eğer ki göz kapağınızda sarkma ve kırışıklıklar oluşmuşsa ışıltılı farlardan kaçının. Göz kapağının tüm kusurlarını sedefli ve ışıltılı farlar ön plana çıkarır. Mat tonlar tercihiniz olsun. Üst kirpiklerinize maskara sürün. Çok gerekmedikçe alt kirpiklere maskara kullanmayın.

Beyaz göz kalemi gözleri vurgular.

Makyaj yaparken genelde göz makyajında gözün içine siyah kalem kullanılır.  Siyahın gözlerimizi ön plana çıkardığını düşünürüz. Doğru ön plana çıkarır ama doğru Makyaj uygulanırsa. Mesela küçük göz yapınız varsa, gözünüzü daha küçük göstereceği için bundan kaçınmalısınız. Bunun yerine Makyaj yaparken beyaz göz kalemini deneyin. Sonuçtan çok memnun kalacaksınız. Gözleriniz daha iri, ışıltılı ve genç bir görünüme sahip olacağınızın garantisini veririm. Canlı bakışlar için bunu kesinlikle denemelisiniz.

Göz Makyajı

Makyaj da Kiremit rengi allıklardan kaçının.

Daha genç bir görünüm için makyaj‘da allığın önemi çok fazladır. Özellikle kullanılan renkler çok önemlidir. Koyu renk bordolardan, kiremit renginden uzak durun. Kullanmak isterseniz bile yoğunluğunu azaltarak kullanın. Pembe ve kayısı tonlarında olsun allıklarınız. Fakat bu renklerde bile kahverengi alt tonu olmasına dikkat edin. Allığı elmacık kemiklerinizin altına sürmeyin. Yüzünüzü çökük ve yaşlı gösterecektir. Elmacıklarınızın üzerine sürülen pembe ve kayısı tonları yüzünüze taptaze bir görünüm verir. Bununda doğru sürmek için, gülümseyin ve yanaklarınızın en öne çıkan kısımlarına allığı sürün. Bu stille biraz güneşten kızarmış veya soğuktan al al olmuş havasını yüzünüzde elde edeceksiniz. Bu teknik tam açıklamasıyla “Elma Yanak” tabiri edilen makyaj‘dır.

Ruju, aynı renk dudak kalemiyle birlikte kullanın

Yaşımız ilerledikçe dudaklarımız eski formunu kaybeder. İncelir ve çevresinde çizgiler oluşur. Kalem kullanmadan direk ruj uygulamak yanlış olur. Çünkü rujlar yumuşak dokuludur, dağılır ve çizgilerin arasına dolar. Yumuşak uçlu ve mat dudak kalemleri kullanmaya başlayın. Fakat kalemin rujla aynı renk olmasına dikkat edin. Farklı renklerde kalemler makyaja yapay bir görünüm kazandırır. Allıkta tercihimiz olan kahve, pembe ve şeftali tonlarını, ruj ve kalemde de tercih etmek daha doğru olacaktır.

Eğer daha genç görünmek istiyorsak,

Makyaj yaparken aklımızda daima bulunması gereken tonlar bunlar olmalıdır. İlk aşamada rujunuzun daha dayanıklı olması için dudaklarınıza pudra sürün, ardından dudak kalemini uygulayın. Dudaklarınızı inceyse büyütmek için kalemi çok fazla dışa taşırmayın. En fazla bir kalem çizgisi kadar dudak hattının dışına taşın. Dediğim gibi her şeyin fazlası yapaylıktır. Rujunuzla dudağınızın içini boyayın ve en son aşamada kullanacağınız hafif bir parlatıcı ile dudaklarınıza ışıltı katın. Işık oyunları dudaklarınızı olduklarından daha dolgun gösterecektir.

Gözleri Daha Büyük Göstermek İçin

Evet, eğer gözlerinizin daha büyük ve iri görünmesini istiyorsanız adım adım göz makyajı nasıl yapılır bakın.